KAMIENIARSTWO - tradycja i nowoczesna technologia

prezentacja firmy

zobacz jak pracujemy:

water jet Precyzyjne cięcie wodą kamienia a także metalu, szkła etc. Maszyna typu WATER JET daje nam możliwość wycinania wszelkich skomplikowanych wzorów z niezwykłą dokładnością i powtarzalnością. Otwiera to także możliwość realizacji wyjątkowych projektów.

GRANO

ZAMIENNIK ODPOWIEDNIK WAPNA

GRANO - ZAMIENNIK WAPNA

Dzięki opanowaniu technologii odzyskiwania naturalnego pyłu granitowego, możemy Państwu zaoferować produkt o nazwie GRANO. Grano czyli zamiennik wapna, który jest odpowiednikiem wapna używanego na co dzień w budownictwie, całkowicie zastępujący tradycyje wapno hydratyzowane. Grano jest produktem wytworzonym podczas cięcia kamieni naturalnych, głównie granitu. To naturalny produkt nie zawierający żadnych szkodliwych środków chemicznych oraz toksycznych. Jego główne zastosowania obejmują budownictwo i rolnictwo.

  • Grano z powodzeniem można stosować w budownictwie jako wypełnieacz i spoiwo zamiast wapna w zaprawach murarskich i tynkarskich.
  • Dodatkowo Grano doskonale nadaje się do nawożenie pół uprawnych w celu odkwaszenia gleby

 

Pierwsze zastosowanie Grano jako zamiennika wapna miało miejsce przy budowie wszystkich budynków firmy kamieniarskiej GRANIT-MAR i całkiwicie zastąpiło wapno. Od około 10 lat budynki te nadal są w doskonałej kondycji pomimo ciężkich warunków jakie stawia przed nimi działalność kamieniarska, która naraża wykonane budowle na stałe oddziaływanie wilgoci, zapylenia i cyklicznych drgań związanych z pracą maszyn do cięcia i obróbki kamienia. 


Na poparcie naszych słów zleciliśmy wykonanie badania GRANO pod względem właściwości i wytrzymałości otrzymanej spoiny z wykorzystaniem naszego odpowiednika wapnia oraz porównanie z wapnem jako wypeniacza zapraw murarskich i tynkarskich.

 

Wykonano próbki z użyciem GRANO oraz próbki z użyciem wapna hydratyzowanego i porównano: 

- wytrzymałosć na ściskanie,
- wytrzymałość na zginanie,
- rozpływ świeżej zaprawy,
- gęstość objętościową,
- wytrzymałosć na ściskanie stwardniałego cementu po 28 dniach.Badanie wykonało Labolatorium Łązników i Wyrobów Budowlanych Instytutu Techniki Budowlanej w Katowicach, którego wyniki okazały się zaskakujące. Pełny raport z przeprowadzonego badania GRANO w formacie pdf można pobrać tutaj.

Odpowiednik wapna czyli pył granitowy GRANO otrzymał zdecydowanie lepsze wyniki od zaprawy wykonaniej tradycyjną metodą, jak również, co jest bardzo ważne, wszystkie wyniki były zdecydowanie lepsze od wymagań Polskich Norm:

PN-EN 1015-3:2000/AC:2007, PN-EN 1015-6:2000/AC:2007, PN-EN 1015-11:2001/A1:2007 oraz PN-EN 196-1:2006.

Badanie zakończyło się przyznaniem przez TÜV Rheinland Polska certyfikatu badań nr: TC 61000045.001 dla produktu GRANO, potwierdzający słuszność stosowania GRANO jako zamiennika wapna w zaprawach murarskich i tynkarskich. Treści opini mogą Państwo pobrać tutaj.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do współpracy hurtownie i firmy budowlane a także producentów rolnych.